Nieśmiały przedsiębiorca. Jak pokonać ten impas?

Entrepreneur working with a laptop and documents in an office

Jak każdy wie, nieśmiałość nie pojawia się u wielu osób w każdych okolicznościach życiowych. W niektórych sytuacjach osoba będzie czuła się swobodnie i będzie mogła dochodzić swoich racji, ale w innych stanie się to przeszkodą w komunikacji. Nieśmiałość jest kompleksem, który utrudnia rozwój człowieka. Może to nawet stać się przeszkodą w sferze zawodowej, a tego typu zachowania muszą być dobrze zarządzane, zwłaszcza jako przedsiębiorcy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci pokonać tę trudność.

Zaufaj sobie.

Pewność siebie to dobry sposób na pokonanie nieśmiałości. Ufając sobie, możesz zmniejszyć swoją nieśmiałość. Rumienienie się, pocenie się przed nieznajomym, unikanie spojrzeń innych… to oznaki niezdrowej nieśmiałości. Często trudno jest ukryć swoją nieśmiałość, ale można ją przezwyciężyć. Poświęć czas na poznanie siebie, aby zidentyfikować główne przyczyny swojej nieśmiałości.

Podejdź do innych ludzi.

Każdy ma swoją własną osobowość, więc nie porównuj się do innych. Zamiast skupiać się na swoich wadach, skup się na swoich zaletach i postaraj się je wykorzystać. Spróbuj otworzyć się na innych, abyś był mniej nieśmiały. Możesz zacząć od rozmowy o wszystkim i o niczym. Im częściej będziesz podchodził do ludzi, tym bardziej Twoja nieśmiałość będzie się stopniowo rozpraszać. Osoby nieśmiałe mają tendencję do spędzania wolnego czasu w samotności lub z bliskimi. Dobrym sposobem na pokonanie nieśmiałości może być również uczestnictwo w zajęciach grupowych, czy to w grach, czy innych zajęciach.

Bądź sobą!

Spróbuj przezwyciężyć swoją nieśmiałość poprzez bycie naturalnym. Jeśli czujesz się niepewnie, spróbuj się trochę zrelaksować, zanim podejdziesz do ludzi. Nigdy nie zaszkodzi skorzystać z pomocy. W miejscu pracy komunikacja jest bardzo ważna. Jeśli czujesz, że nie jesteś jeszcze w stanie rozmawiać z ludźmi, możesz poprosić o pomoc jednego z kolegów. Nie można jednak wiecznie ukrywać się w cieniu. Jeśli masz jakiekolwiek trudności w przezwyciężeniu swojej nieśmiałości, możesz poprosić kogoś bliskiego, a jeszcze lepiej profesjonalistę o pomoc.

Bądź przejrzysty.

Czasami przejrzystość jest dobrym sposobem na ukrycie nieśmiałości. Postaraj się, aby sytuacja działała na Twoją korzyść, tak abyś mógł pokonać swoją nieśmiałość.
Kiedy ktoś podchodzi do ciebie pierwszy, staraj się zachowywać normalnie. Unikaj rumienienia się, gdy tylko zostaniesz pochwalony, proste dziękuję może wystarczyć. Jeśli czujesz blokadę, kiedy się starasz, nie stresuj się, bo to może sprawić, że poczujesz się jeszcze bardziej nieśmiały. Zamiast tego zachowaj pozytywne nastawienie, abyś mógł przezwyciężyć trudności.

Ukazywanie swojej nieśmiałości jest czymś, czego należy unikać; najlepiej jest ją ukrywać w pewnych okolicznościach. Jeśli czujesz, że nie czujesz się komfortowo w danej sytuacji, ukryj to prostym gestem, np. uśmiechem.
Nieśmiałość to coś, co można łatwo przezwyciężyć przy odrobinie wysiłku z Twojej strony. Ale nie zmuszaj się zbytnio, to długotrwały proces. Nie spiesz się i, jeśli to możliwe, bądź pewny siebie, abyś mógł oswoić swoją nieśmiałość. Będzie to pomocne w codziennym życiu jako przedsiębiorca.

1 thought on “Nieśmiały przedsiębiorca. Jak pokonać ten impas?

  1. Kwestia zdobycia doświadczenia jako przedsiębiorca, na początku wszystko jest nowe i nieznane, potem nabiera się wiedzy i pewności siebie.

Comments are closed.