Rynek magazynowy w Polsce – prognozy

Całkowite zasoby magazynów w Polsce w pierwszej połowie 2022 roku wyniosły niemal 25 mln m2. Nowych inwestycji, a zatem podaży, ciągle przybywa. Popyt na magazyny – w Lublinie, Szczecinie czy na Śląsku – wciąż rośnie. Wszystko wskazuje na to, że rynek magazynowy w Polsce w 2022 roku będzie się nadal rozwijał szybko. Poniżej szczegóły.

W Polsce zasoby magazynów wciąż są duże

Zasoby magazynów w Polsce w III kwartale 2021 roku wzrosły z 23 mln m2, co było wyraźnym trendem wzrostowym. Duże zainteresowanie budzą lokalizacje w całej Polsce – jak powierzchnie magazynowe w Lublinie, Toruniu czy Trójmieście, nie tylko w Polsce Centralnej czy na Górnym Śląsku.

Trendy i zmiany w branży magazynowej w Polsce

Nie brakuje inwestorów ani najemców hal produkcyjnych czy magazynowych. Eksperci szacują, że łącznie zasoby powierzchni magazynowej w Polsce mogą przekroczyć 25 mln m2 już w ciągu pół roku 2022. Co więcej, magazyny do wynajęcia w Lublinie, pod Łodzią czy Katowicami są wysokiej jakości – stosowane są w nich m.in. rozwiązania ekologiczne, przyjazne dla środowiska. Część z inwestycji otrzymuje też ważny certyfikat na poziomie Excellent. Trend na bardziej „zielone” magazyny na pewno nadal będzie aktualny – to jeden z priorytetów deweloperów.

Powierzchnie magazynowe w Polsce – duży wybór, wysokie stawki

Rozwijają się też firmy kurierskie, przybywa paczkomatów, a konsumenci coraz chętniej kupują online. Nie oznacza to jednak, że nie ma czynników, które spowalniałyby rozwój branży magazynowej.

Zagrożeniem dla rynku magazynowego są jednak czynniki gospodarcze w kraju czy inwazja Rosji na Ukrainę, co generuje wyższe koszty – zarówno budowy, jak i najmu. Odsetek firm e-commerce w popycie brutto nadal jest jednak silny. Rosną koszty materiałów i robocizny, a także wysokość stawek. Z tego też powodu najemcy interesują się też obiektami położonymi na mniej popularnych terenach – jak m.in. hale produkcyjne w Lublinie czy parki magazynowe w Sosnowcu. Takie obiekty są tańsze, a mają też wiele zalet – jak nowoczesne rozwiązania, dostęp do kadry i siły fizycznej czy dogodne skomunikowanie z innymi regionami i krajami.

Część firm zagranicznych decyduje się na magazyny w Lublinie czy Żorach, bliżej rynku docelowego, co pozwala zdecydowanie skrócić łańcuchy dostaw. Jednak w 2021 oraz 2022 roku wybrane sieci dostaw zostały przerwane – najpierw przez epidemię koronawirusa, a teraz przez wojnę Rosji w Ukrainie oraz nałożone sankcje na Rosję i Białoruś. Efekt jest taki, że brakuje części artykułów pierwszej potrzeby.