Inwestowanie w złoto. Monety bulionowe

Gold coins treasure

Złoto to idealna inwestycja na trudne czasy, a im większe są niepokoje społeczne, cięższa sytuacja gospodarcza i rząd, który jest głupi lub delikatniej mówiąc, słabo reaguje na wydarzenia na świecie, tym więcej złota powinno się mieć w swoim portfelu.


Monety bulionowe


Wiele osób zupełnie nie odróżnia monet kolekcjonerskich od bulionowych i traktuje je tak samo. Tymczasem, to naprawdę wielka różnica, bo moneta bulionowa (złota lub srebrna) to typowo inwestycyjny produkt, który nie ma ograniczonego nakładu i którego najważniejszą cechą jest zawartość szlachetnego kruszcu, potrafiąca wynosić nieomal 100%. Monety bulionowe to ideał do przechowywania kapitału, szczególnie w długim terminie. Waga monety bulionowej podawana jest w uncjach trojańskich, a za typową uznaje się monetę o wadze 1 uncji tj. nieco ponad 31 gramów. To także najbardziej opłacalna inwestycja, bo choć na rynku znajdziemy monety mniejsze, to ich zakup ze względu na prowizje będzie mniej korzystny.


Krugerrand. Antylopa dbająca o twój majątek


Połowa złotych monet inwestycyjnych na świecie to Krugerrandy. To powód, dla którego naprawdę wart kupić właśnie ten krążek, bo popularność sprawia, że nie ma żadnego problem z jej odsprzedażą. Moneta ta jest bita w Republice Południowej Afryki od 1967 r. i zawiera w sobie jedna uncje czystego kruszcu oraz niewielką domieszkę miedzi, co daje jej charakterystyczny, czerwonawy kolor. Ta domieszka sprawia też, że moneta jest odporna na zarysowanie i uszkodzenie mechaniczne. Na awersie znajduje się wizerunek Paula Krugera, prezydenta RPA, a na rewersie, wspomniana już galopująca antylopa.


Kanadyjski Liść Klonowy. Mikro grawerunek zabezpieczający


Kanadyjska Mennica Królewska zaczęła wybijać monetę ze złota wydobywanego na terenie kraju już w 1979 roku. Awers monety to liść klonowy, a rewers to wizerunek królowej Elżbiety II. Ciekawostką jest to, że portret był już trzykrotnie zmieniany, aby odzwierciedlić aktualny wiek monarchini. Niezmieniony pozostaje awers, na którym umieszczono też mikroskopijny grawer, który sprawia, e to najlepiej zabezpieczona moneta inwestycyjna na świecie. To też jedna z tych monet, które mają praktycznie 100% zawartość czystego kruszcu o najwyższej próbie 999,9.


Wiedeński filharmonik. Złoty środek płatniczy


Mennica austriacka zdecydowała się na wybicie monety, której nominał wyrażono w euro, dokładnie w wartości 100 euro w roku 1989. Swoją nazwę zawdzięcza orkiestrze Filharmoników Wiedeńskich, a na jej rewersie umieszczono najważniejsze instrumenty: wiolonczelę, skrzypce, harfę i fagot. Moneta zawiera złoto w czystej, najwyższej próbie bez żadnych domieszek, a jej wygląd sprawia, że uznawana jest za dzieło sztuki numizmatycznej. To moneta prestiżowa, a jej zakup i sprzedaż, szczególnie pośród inwestorów z Australii i Japonii jest wyjątkowo prosty.


Australijski Kangur. Królowa jest tylko jedna


To kolejna z monet inwestycyjnych, na której umieszczono wizerunek królowej Elżbiety. Na rewersie natomiast w początkowej wersji umieszczony był samorodek złota, który został zastąpiony przez symbol Australii – kangura. Kangur miewa nieco zmienny wygląd, ale stała pozostaje zwartość złota w monecie -24 karaty czystego kruszcu w ponad trzydziestu gramach wagi.